To takie proste!
Przedszkole Samorządowe "Michałki"
Strona głowna  /  Aktualności  /  Przedszkolny Klub Wolontariatu
Przedszkolny Klub Wolontariatu
data dodania: 2017-10-02 21:45:38

Nasze Przedszkole wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie „Przedszkolny Klub Wolontariatu” organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego. Przeprowadzony on został w okresie od 15 grudnia 2016 r. do 30 czerwca 2017 r. Przedszkola, które wykonały zadania przewidziane regulaminem konkursu, otrzymały certyfikat „Przedszkolnego klubu wolontariatu" oraz zaświadczenie o ukończeniu kursu.

Celem konkursu było rozwijanie wśród dzieci postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, kształtowanie postaw altruistycznych, dostarczanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Przedszkola przystępujące do konkursu wykonywały zadania, które oceniane zostały przez jury punktowo, w skali od „1″ do „10″. Warunkiem otrzymania tytułu i certyfikatu „Przedszkolny klub wolontariatu" było uzyskanie co najmniej 80% punktów za wykonanie zadań. Przedszkole Samorządowe „Michałki” wykonało zadania na maksymalną ilość punktów czego efektem było uzyskanie certyfikatu. Zadania konkursowe wykonane zostały w następujący sposób:

Zadanie 1.

Przeprowadzenie z dziećmi pogadanki nt. „Co to jest wolontariat”?

Wykonanie:

       Do przeprowadzenia pogadanki z przedszkolakami na temat „Co to jest wolontariat” zaprosiliśmy panią Dorotę Skurę – zaprzyjaźnioną pedagog z Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie. Pani Dorota od lat angażuje młodzież do włączania się w wiele akcji charytatywnych zarówno o zasięgu lokalnym jak i ogólnopolskim. Uznaliśmy, że będzie wyjątkową osobą do podzielenia się z nami swą bogatą wiedzą na temat wolontariatu. W miłym spotkaniu z naszym gościem uczestniczyły starszaki, które chętnie angażowały się w rozmowę, z zapartym tchem słuchały dlaczego warto pomagać oraz jak one mogą nieść pomoc innym. Z wielkim zaangażowaniem stworzyły  „wolontariusza – przedszkolaka” wyszukując cech jakie powinna mieć taka osoba. Pani Dorota podeszła do tematu bardzo profesjonalnie przygotowując, krótkie prezentacje multimedialne przybliżając akcje w których uczestniczy wraz z młodzieżą. Przedszkolaki poznały sposób działania m.in. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Szlachetnej Paczki, Mam haka na raka, Strzyżów biega i maszeruje, Gry stare i nowe łączące pokolenia. Jesteśmy dumni z naszych podopiecznych z zaangażowania w debatę, a także z wiedzy jaką wynieśli z tego spotkania. Grupy młodsze z równie wielkim sercem uczestniczyły w rozmowach na grupach ze swymi wychowawcami. Przeprowadzone pogadanki pozwoliły naszym wychowankom spotkać się z osobą wolontariusza, wiedzą czym jest wolontariat, a także poznały wiele powodów dlaczego warto pomagać.

Zadanie 2.

Promocja idei wolontariatu na terenie przedszkola – zorganizowanie apelu, teatrzyku, wykonanie plakatu.

Wykonanie.

          Pracownicy przedszkola z wielką ochotą angażują się zawsze w promocję idei wolontariatu na terenie placówki, jak i poza nią. Zdając sobie sprawę, że nie jest łatwo dotrzeć do tych najmłodszych, gdyż temat wolontariatu nie jest prosty pragnęliśmy w sposób bardziej przejrzysty zwrócić uwagę na chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Nauczyciele postanowili dla swoich podopiecznych wcielić się w rolę aktorów, angażując w to również rodziców. Nie łatwo było wybrać odpowiednią bajkę, której morał zachęcał do bycia dobrym i pomocnym. Jak wiadomo, każde pokolenie ma „swoje” bajki, które kojarzą się z okresem dzieciństwa, a które potrafią w jednym momencie przywołać całe mnóstwo ciepłych wspomnień pochodzących z tego, jakże beztroskiego czasu. Każda bajka jest również doskonałym sposobem na  przekazanie młodemu widzowi ważnych zasad, które zmieniają jego charakter i postępowanie na lepsze. Mając powyższe na uwadze, nauczyciele Przedszkola Samorządowego „Michałki” w Strzyżowie dnia 15. stycznia 2017 r. wystawili przedstawienie pt.: „Kot w butach”, którego scenariusz oparty został na podstawie bajki Jana Brzechwy. Nad wszystkimi szczegółami - w tym: adaptacją scenariusza, doborem i wykonaniem strojów i rekwizytów oraz przydzieleniem ról - czuwała dyrektor Przedszkola, natomiast opracowaniem muzycznym widowiska zajął się pan od rytmiki dzięki któremu widowisko stało się miłe nie tylko dla oka, ale również dla ucha. Wspólny wysiłek sprawił, że przedstawienie mogło cieszyć się wielkim powodzeniem i zadowoleniem ze strony wszystkich dzieci jak również ich rodziców, którzy w bardzo pozytywny sposób odebrali inicjatywę Kadry Przedszkola. Widowisko zostało przedstawione w formie muzycznej bajki, która dla starszych widzów stanowiła wspomnienie sprzed lat, a dla naszych młodszych było okazją do usłyszenia i obejrzenia wspomnianej bajki być może po raz pierwszy. Udało się przekazać w widowiskowy sposób morał bajki, że warto być szczerym, uczciwym, pomocnym bo dobro zawsze wraca do nas ze zdwojoną siłą. Dodatkowo udało zebrać się fundusze ze sprzedaży biletów które w całości przeznaczone zostały na rzecz dzieci uczęszczających do strzyżowskich „Michałków”.

 

Zadanie 3.

Przeprowadzenie przedszkolnego konkursu plastycznego nt. „Pomocna dłoń”.

Wykonanie.

       Pragnąc popularyzować ideę wolontariatu wśród dzieci Przedszkole Samorządowe „Michałki” w Strzyżowie zaprosiło do konkursu plastycznego Przedszkola z całej gminy Strzyżów. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem i do organizatorów wpłynęło blisko 50 prac. Prace ocenione zostały w dwóch kategoriach wiekowych: 3 – 4 latki, 5 – 6 latki.

Pozostawiając interpretację tematu dowolną nie spodziewaliśmy się tak głębokiego przekazu. Przedszkolaki przedstawiły wolontariat jako nie tylko pomoc na rzecz drugiego człowieka, ale również na rzecz otaczającego nas świata i najbliższego otoczenia. Prace wskazywały jednoznacznie, że bezinteresowna pomoc jest wartością bezcenną i choć w biegu dzisiejszego świata jest niestety coraz bardziej zaniedbywana, a wystarczy tak niewiele – podanie „pomocnej dłoni”.

Jury wyłaniając zwycięzców nie miało łatwego zadania, gdyż wszystkie konkursowe prace były piękne, ciekawe, szczere i pomysłowe. Dlatego też każde dziecko zostało nagrodzone pamiątkowym dyplomem i małym upominkiem. Zorganizowana wystawa prac konkursowych podczas Pikniku Rodzinnego na długo zapadnie w pamięci zarówno pracownikom, przedszkolakom jak i obecnym gościom. Pozwoli ona przez pryzmat „serca dziecka” spojrzeć na potrzebujących i nie zawahać się, gdy zajdzie taka potrzeba wyciągnąć swą „pomocną dłoń”.

 

Zadanie 4.

Przygotowanie i przeprowadzenie akcji charytatywnej w środowisku lokalnym, w dowolnej formie i na wybrany cel.

Wykonanie:

Dnia 23.04.2017r. w strzyżowskim Domu Kultury „Sokół” odbył się koncert charytatywny przygotowany przez dyrekcję i nauczycieli z Przedszkola Samorządowego „Michałki” w Strzyżowie. Tematem przewodnim koncertu były szlagiery muzyczne lat 60. ubiegłego wieku, natomiast hasłem towarzyszącym imprezie były słowa tytułowe jednego z przebojów Ireny Santor : - „Tych lat nie odda nikt”.    

Pomysłodawcą i realizatorem koncertu jest dyrektor Przedszkola Samorządowego „Michałki w Strzyżowie, której inicjatywnie zawdzięczamy tak niecodzienny i interesujący pokaz artystyczny. Osobom, dla których przeboje lat 60. były przebojami ich młodości, ta muzyczna retrospekcja sprawiła, że zrobiło się cieplej na sercu, a i niejednemu – jak sami wspominali - łza wzruszenia zakręciła się w oku. Z całą pewnością osobom, które miały możliwość uczestniczenia we wspomnianym koncercie nie umknęły uwadze starannie dobrane kostiumy i wszelkie dodatki, czyniące całe widowisko niezwykłym pokazem nie tylko dla ucha, ale i dla oka.

Środki zgromadzone poprzez sprzedaż biletów - cegiełek podczas koncertu, zostały przeznaczone na wsparcie finansowe najbardziej potrzebujących dzieci i osób związanych z Przedszkolem Samorządowym „Michałki” w Strzyżowie .

Koncert już za nami, natomiast niezmiernie cieszy fakt, że mieszkańcy Strzyżowa i okolic to wspaniali ludzie, którzy tak chętnie dzielą się swoim sercem, talentem oraz  „groszem”. Koncert przyprawił słuchaczy o wiele wzruszeń, pięknych scen, klimatyczną oprawę muzyczną, ale przede wszystkim pozostawił po sobie przeświadczenie o tym, że inicjatyw służących pomocą nie brakuje i wspólnymi siłami pomagamy jeszcze lepiej.

      

Zadanie 5.

Przeprowadzenie Dnia Wolontariusza w przedszkolu, według własnego pomysłu – wyróżnienie dzieci najbardziej zaangażowanych w wolontariat.

Wykonanie:.

             2 czerwca w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy Dzień Wolontariusza. Data nie była przypadkowa, gdyż pragnęliśmy by ten wyjątkowy dzień odbył się tuż po Dniu Dziecka. Pozwoliło nam to na podsumowanie wszelkich działań jakich udało nam się dokonać na przełomie ostatnich miesięcy. Odświeżyliśmy wiedzę, którą zdobyliśmy podczas rozmów, pogadanek, prezentacji, a także akcji w które z całego serca się zaangażowaliśmy. Udało się wyróżnić dzieci, a także Kadrę która najbardziej zaangażowała się w wolontariat. Drobne upominki w postaci opasek z serduszkami, a także naklejki bardzo ucieszyły naszych najmłodszych wolontariuszy którzy z pewnością zaangażują się w działania w kolejnym roku. Wszyscy zaangażowani w Przedszkolny Klub Wolontariatu dodatkowo świętowali swoje działania podczas Pikniku, na którym nie zabrakło dobrej zabawy.

Zadanie 6.

Zaangażowanie przedszkola i przedszkolaków w akcję charytatywną o zasięgu ogólnopolskim.

Wykonanie:

Dyrekcja, pracownicy oraz  przedszkolaki z rodzicami Przedszkola Samorządowego „Michałki” wzięli udział w akcji „Szlachetna Paczka”. W tym roku zorganizowaliśmy pomoc dla 4-osobowej rodziny, która na co dzień zmaga się z nieuleczalną chorobą dwójki dzieci. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno w środowisku przedszkolnym, jak i wśród znajomych pracowników.

Dzięki szczodrobliwości rodziców, przyjaciół i samych pracowników udało się zrobić paczkę odpowiadającą na potrzeby rodziny o wartości blisko 4 000 zł. Zostały zakupione: produkty spożywcze, środki czystości, artykuły pielęgnacyjne, odzież i obuwie na zimę. Udało się również zakupić brakujące rodzinie meble, które ułatwią jej codzienne funkcjonowanie. Nie zapomnieliśmy także o świątecznych upominkach dla członków rodziny, aby tym mocniej odczuli oni magię świąt i dobro, którym inni w tak bezinteresowny sposób się z nimi podzielili.

Dla pracowników przedszkola niezmiernie ważnym celem było ukazanie swoim podopiecznym wartości bezinteresownie udzielanej pomocy oraz tego, że im więcej osób jest skłonnych udzielić wsparcia, tym jego zasięg rośnie w siłę. Tegoroczna „Szlachetna Paczka” z pewnością wypełniła swoją rolę poprzez zaangażowanie  w jej tworzenie tak wielu osób z zaskakującym nas samych rezultatem.

Cieszy bardzo fakt, że tak liczne grono osób udowodniło, że nie jest im obojętny los rodzin w potrzebie. Dla wspomnianej rodziny otrzymana pomoc zapewne stanie się impulsem, którego celem jest wprowadzenie zmian na lepsze. Emocje towarzyszące wszystkim w trakcie tworzenia paczki niewątpliwie będą powracały do naszych myśli jeszcze przez długi czas.  Mając okazję dostarczyć paczki osobiście do rodziny delegacja składająca się z dyrekcji, pracowników, rodziców, przedszkolaków, a także wolontariuszy miała przyjemność spotkania z rodziną. Emocji było bardzo wiele. Nie jedna łza popłynęła ukradkiem podczas tego spotkania. Nie jeden z nas zatrzymał się na chwilę i przewartościował swój świat. Bo w tym zabieganym świecie przechodzimy może obojętnie koło drugiego człowieka, a takie spotkania powodują, że doceniamy to co mamy i że może nie trzeba wiele by być szczęśliwym. Patrząc na rodzinę i widząc z jakimi problemami się na co dzień musi zmierzyć - dwójka chorych dzieci to nie lada wyzwanie, a mimo to nie tracą nadziei i wiary w lepsze jutro. To jutro dzięki osobom które zechciały się zaangażować we wspólne robienie paczki jest z pewnością lepsze i piękniejsze. 

Zadanie 7:

Przeprowadzenie pogadanek w grupach przez pedagoga, wychowawcę na temat ubóstwa, empatii, postaw altruistycznych zwracając uwagę na rolę wolontariatu i chęć pomagania.

Wykonanie:

       Przeprowadzenie pogadanek w grupach na temat ubóstwa, empatii przypadł w naszym przedszkolu na okres przedświąteczny. Pragnęliśmy by ten wyjątkowy czas przygotowań do Bożego Narodzenia, obdarowywania się prezentami i wzajemną miłością przybliżył naszym podopiecznym, że nie każdy ma podobną sytuację życiową. Poprzez piękne bajki i opowiadania przenieśliśmy się w świat ubóstwa, chorób, krzywd i samotności. Staraliśmy się, by to dzieci szukały rozwiązań jak uczynić życie innych lepszym i piękniejszym. Zapoznaliśmy wychowanków z wolontariatem, osobą wolontariusza, sposobami niesienia pomocy innym. Wyszukiwaliśmy cech jakie wolontariusz powinien mieć, a także szukaliśmy sposobów jak my – przedszkolaki możemy nieść pomoc innym. Dzieci przedstawiły w formie rysunku walizki sposoby jak pomagają bliźniemu. Z pewnością tematyka ta nie jest łatwa do zrozumienia przez dziecko, ale zależało nam by od najwcześniejszych lat wpajać w dzieciach chęć pomagania, niesienia dobra jak również zrozumienia słabszych.

Wnioski, uwagi, oceny konkursu, jego programu i organizacji:

             Konkurs w naszym przedszkolu został bardzo dobrze odebrany. Wszyscy zarówno Kadra, Rodzice dzieci jak i przedszkolaki bardzo pozytywnie wypowiadali się na temat akcji przeprowadzonych w przedszkolu. Po kilku miesiącach zauważamy wiele zalet i korzyści, które przyniósł konkurs, m.in. większa wiedza na temat wolontariatu, wolontariusza, akcji charytatywnych, większy szacunek do drugiego człowieka. Jesteśmy pełni wiary, że nasi podopieczni z otwartym sercem będą patrzeć na osoby potrzebujące i nigdy nie zostawią ich bez udzielenia pomocy. Cieszy nas, że cała społeczność przedszkolna tak chętnie brała udział we wszystkich akcjach, byli zawsze otwarci i chętni do pracy na rzecz osób potrzebujących. Mamy nadzieję, że konkurs ten jest początkiem działania u nas Przedszkolnego Klubu Wolontariatu i to dopiero pierwszy krok do zmieniania świata na lepsze. Nie jest to łatwe zadanie, ale warto uczyć od najmłodszych lat i wpajać jak ważne jest niesienie pomocy potrzebującym. I choć sami nie możemy zdziałać wiele, to w sytuacji gdy jest nas wielu tworzymy piękne i wartościowe rzeczy.

        

 

 

 

Nasze Przedszkole wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie „Przedszkolny Klub Wolontariatu” organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego. Przeprowadzony on został w okresie od 15 grudnia 2016 r. do 30 czerwca 2017 r. Przedszkola, które wykonały zadania przewidziane regulaminem konkursu, otrzymały certyfikat „Przedszkolnego klubu wolontariatu" oraz zaświadczenie o ukończeniu kursu.

Celem konkursu było rozwijanie wśród dzieci postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, kształtowanie postaw altruistycznych, dostarczanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Przedszkola przystępujące do konkursu wykonywały zadania, które oceniane zostały przez jury punktowo, w skali od „1″ do „10″. Warunkiem otrzymania tytułu i certyfikatu „Przedszkolny klub wolontariatu" było uzyskanie co najmniej 80% punktów za wykonanie zadań. Przedszkole Samorządowe „Michałki” wykonało zadania na maksymalną ilość punktów czego efektem było uzyskanie certyfikatu. Zadania konkursowe wykonane zostały w następujący sposób:

Zadanie 1.

Przeprowadzenie z dziećmi pogadanki nt. „Co to jest wolontariat”?

Wykonanie:

       Do przeprowadzenia pogadanki z przedszkolakami na temat „Co to jest wolontariat” zaprosiliśmy panią Dorotę Skurę – zaprzyjaźnioną pedagog z Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie. Pani Dorota od lat angażuje młodzież do włączania się w wiele akcji charytatywnych zarówno o zasięgu lokalnym jak i ogólnopolskim. Uznaliśmy, że będzie wyjątkową osobą do podzielenia się z nami swą bogatą wiedzą na temat wolontariatu. W miłym spotkaniu z naszym gościem uczestniczyły starszaki, które chętnie angażowały się w rozmowę, z zapartym tchem słuchały dlaczego warto pomagać oraz jak one mogą nieść pomoc innym. Z wielkim zaangażowaniem stworzyły  „wolontariusza – przedszkolaka” wyszukując cech jakie powinna mieć taka osoba. Pani Dorota podeszła do tematu bardzo profesjonalnie przygotowując, krótkie prezentacje multimedialne przybliżając akcje w których uczestniczy wraz z młodzieżą. Przedszkolaki poznały sposób działania m.in. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Szlachetnej Paczki, Mam haka na raka, Strzyżów biega i maszeruje, Gry stare i nowe łączące pokolenia. Jesteśmy dumni z naszych podopiecznych z zaangażowania w debatę, a także z wiedzy jaką wynieśli z tego spotkania. Grupy młodsze z równie wielkim sercem uczestniczyły w rozmowach na grupach ze swymi wychowawcami. Przeprowadzone pogadanki pozwoliły naszym wychowankom spotkać się z osobą wolontariusza, wiedzą czym jest wolontariat, a także poznały wiele powodów dlaczego warto pomagać.

Zadanie 2.

Promocja idei wolontariatu na terenie przedszkola – zorganizowanie apelu, teatrzyku, wykonanie plakatu.

Wykonanie.

          Pracownicy przedszkola z wielką ochotą angażują się zawsze w promocję idei wolontariatu na terenie placówki, jak i poza nią. Zdając sobie sprawę, że nie jest łatwo dotrzeć do tych najmłodszych, gdyż temat wolontariatu nie jest prosty pragnęliśmy w sposób bardziej przejrzysty zwrócić uwagę na chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Nauczyciele postanowili dla swoich podopiecznych wcielić się w rolę aktorów, angażując w to również rodziców. Nie łatwo było wybrać odpowiednią bajkę, której morał zachęcał do bycia dobrym i pomocnym. Jak wiadomo, każde pokolenie ma „swoje” bajki, które kojarzą się z okresem dzieciństwa, a które potrafią w jednym momencie przywołać całe mnóstwo ciepłych wspomnień pochodzących z tego, jakże beztroskiego czasu. Każda bajka jest również doskonałym sposobem na  przekazanie młodemu widzowi ważnych zasad, które zmieniają jego charakter i postępowanie na lepsze. Mając powyższe na uwadze, nauczyciele Przedszkola Samorządowego „Michałki” w Strzyżowie dnia 15. stycznia 2017 r. wystawili przedstawienie pt.: „Kot w butach”, którego scenariusz oparty został na podstawie bajki Jana Brzechwy. Nad wszystkimi szczegółami - w tym: adaptacją scenariusza, doborem i wykonaniem strojów i rekwizytów oraz przydzieleniem ról - czuwała dyrektor Przedszkola, natomiast opracowaniem muzycznym widowiska zajął się pan od rytmiki dzięki któremu widowisko stało się miłe nie tylko dla oka, ale również dla ucha. Wspólny wysiłek sprawił, że przedstawienie mogło cieszyć się wielkim powodzeniem i zadowoleniem ze strony wszystkich dzieci jak również ich rodziców, którzy w bardzo pozytywny sposób odebrali inicjatywę Kadry Przedszkola. Widowisko zostało przedstawione w formie muzycznej bajki, która dla starszych widzów stanowiła wspomnienie sprzed lat, a dla naszych młodszych było okazją do usłyszenia i obejrzenia wspomnianej bajki być może po raz pierwszy. Udało się przekazać w widowiskowy sposób morał bajki, że warto być szczerym, uczciwym, pomocnym bo dobro zawsze wraca do nas ze zdwojoną siłą. Dodatkowo udało zebrać się fundusze ze sprzedaży biletów które w całości przeznaczone zostały na rzecz dzieci uczęszczających do strzyżowskich „Michałków”.

 

Zadanie 3.

Przeprowadzenie przedszkolnego konkursu plastycznego nt. „Pomocna dłoń”.

Wykonanie.

       Pragnąc popularyzować ideę wolontariatu wśród dzieci Przedszkole Samorządowe „Michałki” w Strzyżowie zaprosiło do konkursu plastycznego Przedszkola z całej gminy Strzyżów. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem i do organizatorów wpłynęło blisko 50 prac. Prace ocenione zostały w dwóch kategoriach wiekowych: 3 – 4 latki, 5 – 6 latki.

Pozostawiając interpretację tematu dowolną nie spodziewaliśmy się tak głębokiego przekazu. Przedszkolaki przedstawiły wolontariat jako nie tylko pomoc na rzecz drugiego człowieka, ale również na rzecz otaczającego nas świata i najbliższego otoczenia. Prace wskazywały jednoznacznie, że bezinteresowna pomoc jest wartością bezcenną i choć w biegu dzisiejszego świata jest niestety coraz bardziej zaniedbywana, a wystarczy tak niewiele – podanie „pomocnej dłoni”.

Jury wyłaniając zwycięzców nie miało łatwego zadania, gdyż wszystkie konkursowe prace były piękne, ciekawe, szczere i pomysłowe. Dlatego też każde dziecko zostało nagrodzone pamiątkowym dyplomem i małym upominkiem. Zorganizowana wystawa prac konkursowych podczas Pikniku Rodzinnego na długo zapadnie w pamięci zarówno pracownikom, przedszkolakom jak i obecnym gościom. Pozwoli ona przez pryzmat „serca dziecka” spojrzeć na potrzebujących i nie zawahać się, gdy zajdzie taka potrzeba wyciągnąć swą „pomocną dłoń”.

 

Zadanie 4.

Przygotowanie i przeprowadzenie akcji charytatywnej w środowisku lokalnym, w dowolnej formie i na wybrany cel.

Wykonanie:

Dnia 23.04.2017r. w strzyżowskim Domu Kultury „Sokół” odbył się koncert charytatywny przygotowany przez dyrekcję i nauczycieli z Przedszkola Samorządowego „Michałki” w Strzyżowie. Tematem przewodnim koncertu były szlagiery muzyczne lat 60. ubiegłego wieku, natomiast hasłem towarzyszącym imprezie były słowa tytułowe jednego z przebojów Ireny Santor : - „Tych lat nie odda nikt”.    

Pomysłodawcą i realizatorem koncertu jest dyrektor Przedszkola Samorządowego „Michałki w Strzyżowie, której inicjatywnie zawdzięczamy tak niecodzienny i interesujący pokaz artystyczny. Osobom, dla których przeboje lat 60. były przebojami ich młodości, ta muzyczna retrospekcja sprawiła, że zrobiło się cieplej na sercu, a i niejednemu – jak sami wspominali - łza wzruszenia zakręciła się w oku. Z całą pewnością osobom, które miały możliwość uczestniczenia we wspomnianym koncercie nie umknęły uwadze starannie dobrane kostiumy i wszelkie dodatki, czyniące całe widowisko niezwykłym pokazem nie tylko dla ucha, ale i dla oka.

Środki zgromadzone poprzez sprzedaż biletów - cegiełek podczas koncertu, zostały przeznaczone na wsparcie finansowe najbardziej potrzebujących dzieci i osób związanych z Przedszkolem Samorządowym „Michałki” w Strzyżowie .

Koncert już za nami, natomiast niezmiernie cieszy fakt, że mieszkańcy Strzyżowa i okolic to wspaniali ludzie, którzy tak chętnie dzielą się swoim sercem, talentem oraz  „groszem”. Koncert przyprawił słuchaczy o wiele wzruszeń, pięknych scen, klimatyczną oprawę muzyczną, ale przede wszystkim pozostawił po sobie przeświadczenie o tym, że inicjatyw służących pomocą nie brakuje i wspólnymi siłami pomagamy jeszcze lepiej.

      

Zadanie 5.

Przeprowadzenie Dnia Wolontariusza w przedszkolu, według własnego pomysłu – wyróżnienie dzieci najbardziej zaangażowanych w wolontariat.

Wykonanie:.

             2 czerwca w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy Dzień Wolontariusza. Data nie była przypadkowa, gdyż pragnęliśmy by ten wyjątkowy dzień odbył się tuż po Dniu Dziecka. Pozwoliło nam to na podsumowanie wszelkich działań jakich udało nam się dokonać na przełomie ostatnich miesięcy. Odświeżyliśmy wiedzę, którą zdobyliśmy podczas rozmów, pogadanek, prezentacji, a także akcji w które z całego serca się zaangażowaliśmy. Udało się wyróżnić dzieci, a także Kadrę która najbardziej zaangażowała się w wolontariat. Drobne upominki w postaci opasek z serduszkami, a także naklejki bardzo ucieszyły naszych najmłodszych wolontariuszy którzy z pewnością zaangażują się w działania w kolejnym roku. Wszyscy zaangażowani w Przedszkolny Klub Wolontariatu dodatkowo świętowali swoje działania podczas Pikniku, na którym nie zabrakło dobrej zabawy.

Zadanie 6.

Zaangażowanie przedszkola i przedszkolaków w akcję charytatywną o zasięgu ogólnopolskim.

Wykonanie:

Dyrekcja, pracownicy oraz  przedszkolaki z rodzicami Przedszkola Samorządowego „Michałki” wzięli udział w akcji „Szlachetna Paczka”. W tym roku zorganizowaliśmy pomoc dla 4-osobowej rodziny, która na co dzień zmaga się z nieuleczalną chorobą dwójki dzieci. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno w środowisku przedszkolnym, jak i wśród znajomych pracowników.

Dzięki szczodrobliwości rodziców, przyjaciół i samych pracowników udało się zrobić paczkę odpowiadającą na potrzeby rodziny o wartości blisko 4 000 zł. Zostały zakupione: produkty spożywcze, środki czystości, artykuły pielęgnacyjne, odzież i obuwie na zimę. Udało się również zakupić brakujące rodzinie meble, które ułatwią jej codzienne funkcjonowanie. Nie zapomnieliśmy także o świątecznych upominkach dla członków rodziny, aby tym mocniej odczuli oni magię świąt i dobro, którym inni w tak bezinteresowny sposób się z nimi podzielili.

Dla pracowników przedszkola niezmiernie ważnym celem było ukazanie swoim podopiecznym wartości bezinteresownie udzielanej pomocy oraz tego, że im więcej osób jest skłonnych udzielić wsparcia, tym jego zasięg rośnie w siłę. Tegoroczna „Szlachetna Paczka” z pewnością wypełniła swoją rolę poprzez zaangażowanie  w jej tworzenie tak wielu osób z zaskakującym nas samych rezultatem.

Cieszy bardzo fakt, że tak liczne grono osób udowodniło, że nie jest im obojętny los rodzin w potrzebie. Dla wspomnianej rodziny otrzymana pomoc zapewne stanie się impulsem, którego celem jest wprowadzenie zmian na lepsze. Emocje towarzyszące wszystkim w trakcie tworzenia paczki niewątpliwie będą powracały do naszych myśli jeszcze przez długi czas.  Mając okazję dostarczyć paczki osobiście do rodziny delegacja składająca się z dyrekcji, pracowników, rodziców, przedszkolaków, a także wolontariuszy miała przyjemność spotkania z rodziną. Emocji było bardzo wiele. Nie jedna łza popłynęła ukradkiem podczas tego spotkania. Nie jeden z nas zatrzymał się na chwilę i przewartościował swój świat. Bo w tym zabieganym świecie przechodzimy może obojętnie koło drugiego człowieka, a takie spotkania powodują, że doceniamy to co mamy i że może nie trzeba wiele by być szczęśliwym. Patrząc na rodzinę i widząc z jakimi problemami się na co dzień musi zmierzyć - dwójka chorych dzieci to nie lada wyzwanie, a mimo to nie tracą nadziei i wiary w lepsze jutro. To jutro dzięki osobom które zechciały się zaangażować we wspólne robienie paczki jest z pewnością lepsze i piękniejsze. 

Zadanie 7:

Przeprowadzenie pogadanek w grupach przez pedagoga, wychowawcę na temat ubóstwa, empatii, postaw altruistycznych zwracając uwagę na rolę wolontariatu i chęć pomagania.

Wykonanie:

       Przeprowadzenie pogadanek w grupach na temat ubóstwa, empatii przypadł w naszym przedszkolu na okres przedświąteczny. Pragnęliśmy by ten wyjątkowy czas przygotowań do Bożego Narodzenia, obdarowywania się prezentami i wzajemną miłością przybliżył naszym podopiecznym, że nie każdy ma podobną sytuację życiową. Poprzez piękne bajki i opowiadania przenieśliśmy się w świat ubóstwa, chorób, krzywd i samotności. Staraliśmy się, by to dzieci szukały rozwiązań jak uczynić życie innych lepszym i piękniejszym. Zapoznaliśmy wychowanków z wolontariatem, osobą wolontariusza, sposobami niesienia pomocy innym. Wyszukiwaliśmy cech jakie wolontariusz powinien mieć, a także szukaliśmy sposobów jak my – przedszkolaki możemy nieść pomoc innym. Dzieci przedstawiły w formie rysunku walizki sposoby jak pomagają bliźniemu. Z pewnością tematyka ta nie jest łatwa do zrozumienia przez dziecko, ale zależało nam by od najwcześniejszych lat wpajać w dzieciach chęć pomagania, niesienia dobra jak również zrozumienia słabszych.

Wnioski, uwagi, oceny konkursu, jego programu i organizacji:

             Konkurs w naszym przedszkolu został bardzo dobrze odebrany. Wszyscy zarówno Kadra, Rodzice dzieci jak i przedszkolaki bardzo pozytywnie wypowiadali się na temat akcji przeprowadzonych w przedszkolu. Po kilku miesiącach zauważamy wiele zalet i korzyści, które przyniósł konkurs, m.in. większa wiedza na temat wolontariatu, wolontariusza, akcji charytatywnych, większy szacunek do drugiego człowieka. Jesteśmy pełni wiary, że nasi podopieczni z otwartym sercem będą patrzeć na osoby potrzebujące i nigdy nie zostawią ich bez udzielenia pomocy. Cieszy nas, że cała społeczność przedszkolna tak chętnie brała udział we wszystkich akcjach, byli zawsze otwarci i chętni do pracy na rzecz osób potrzebujących. Mamy nadzieję, że konkurs ten jest początkiem działania u nas Przedszkolnego Klubu Wolontariatu i to dopiero pierwszy krok do zmieniania świata na lepsze. Nie jest to łatwe zadanie, ale warto uczyć od najmłodszych lat i wpajać jak ważne jest niesienie pomocy potrzebującym. I choć sami nie możemy zdziałać wiele, to w sytuacji gdy jest nas wielu tworzymy piękne i wartościowe rzeczy.

        Zdjęcia

 

 Komentarze
Dodaj komentarz
Imię i Nazwisko
Adres e-mail
Komentarz
Wpisz wynik: 2+3