Menu
Strona głowna  /  Aktualności  /  Z życia Przedszkola
Z życia Przedszkola
data dodania: 2019-02-18 14:51:02

Z życia Przedszkola Samorządowego „Michałki” w Strzyżowie

 

 1. Dziecko od najmłodszych lat powinno być uświadamianie o grożących mu niebezpieczeństwach i sposobie radzenia sobie w takich sytuacjach. Nasze przedszkole prowadzi taką akcję w oparciu o założenia programowe na poziomie dziecka w wieku przedszkolnym.
  • Dnia 21 września nasze przedszkole gościło jednostkę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie. Strażacy udostępnili dzieciom starszych grup przedszkolnych w sposób oglądowy jak wygląda ich praca: wyposażenie wozu strażackiego, celowość i potrzeba ich pracy dla innych oraz jak należy zachować się w chwilach zagrożenia. Końcowym etapem były pytania dzieci, wspólne zdjęcia, zwiedzanie wozów strażackich. Ta miła dla dzieci lekcja wniosła ze sobą elementy poznawcze i wychowawcze rozbudzając zarazem ciekawość dziecka bo to nie to samo co literatura np. „Jak Wojtek został strażakiem” lecz bezpośredni kontakt najbardziej trafia do młodego odbiorcy jakim jest dziecko.
  • 9 październik to następny ciekawy dzień dla przedszkolaków. Do przedszkola przybyli zaproszeni goście z Komendy Powiatowej Policji w Strzyżowie. To niebywała frajda dla przedszkolaków zobaczyć z bliska radiowóz, ba nawet włączyć syrenę policyjną, czy też posłuchać ciekawych informacji jak należy zachować się w stosunku do nieznajomych osób, którzy próbują zdobyć zaufanie dziecka niekoniecznie w dobrym zamiarze. Było to też utrwalenie zdobytych wiadomości o numerach alarmowych oraz sposobie zgłaszania o niebezpieczeństwie. Rozbudzając ciekawość pracą zawodową dorosłych uczymy ich jak odpowiedzialną i potrzebną pracę wykonują służby w ochronie zdrowia i naszego bezpieczeństwa.
 2. Przedszkole Samorządowe „Michałki” bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cała” – z okazji 100-nej rocznicy odzyskania niepodległości.
  • Celem programu jest kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski.
  • Kształtowanie tożsamości narodowej dzieci.

Jednym z celów szczegółowych jest:

 • poznanie historii państwa polskiego i symboli narodowych,
 • wzmocnienie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem.

Aktywnie włączyliśmy się w realizację projektu, a nauczyciele koordynatorki pani J. Kubit i pani B. Dziadosz przygotowały szereg zadań służących realizacji celów.

W dniu 17 października grupa starszych przedszkolaków podążając śladem historii Naszej Małej Ojczyzny zwiedziła tunel schronowy pod Żarnowską Górą dowiadując się o czasach wojennych naszego miasteczka. Dzieci zapoznały się też z zabytkami Naszego miasta. Tematyka o Strzyżowie, legendy, krótki rys historii rozbudził zainteresowanie wśród dzieci jak też zainspirował do licznych prac plastycznych. Taka lekcja historii wniosła radość i zaciekawienie na temat tożsamości narodowej.

W dniu 18 października grupa młodszych dzieci również aktywnie włączyła się w realizację projektu pobijając rekordy podczas wspólnej Olimpiady z okazji Niepodległości Polski. To radosne wyzwalanie aktywności ruchowej połączone z symboliką narodową jednoczy wszystkich małych i dużych a sukces jest jeden: To My! Nasze Przedszkole! Jesteśmy dumni z Naszej Ojczyzny!

Następnym etapem projektu jest przygotowywanie przez dwie grupy starszaków Akademii z okazji 100-lecia Niepodległości Polski na dużej scenie Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie. Dzieci są bardzo zaangażowane w przygotowaniu spektaklu poetycko-muzycznego. Życzymy im dużo wytrwałości i sukcesów, a o przebiegu poinformujemy po 11 listopada.

Ewa Piechowiak

Zapraszamy do naszej galerii, gdzie umieszczane są zdjęcia z uroczystości przedszkolnychKomentarze
Dodaj komentarz
Imię i Nazwisko
Adres e-mail
Komentarz
Wpisz wynik: 2+3